beach

Mixxxerx

TÝDEN.CZ

18. 6. 2019
Rubrika: O zdraví

Odpojit se od sítí. Jak začít s meditací

Autor: Tomáš Osinek

01.10.2018 17:45

S přibývajícími kauzami sociálních sítí a pocitu závislosti, někdy až úzkosti, začíná mnoho lidí hledat cestu ven z kruhu bezúčelného reflexivního vytahování a odemykání chytrého telefonu. A protože mnozí zjišťují, že sami na to jsou krátcí, roztrhl se pytel s nejrůznějšími meditačními a jógovými pobyty a paradoxně také s restriktivními či meditačními mobilními aplikacemi. Všem těmto útěkům a technikám ale předchází jedna, která mě i díky ohlasům jiných velmi zaujala.

Vipassana – umění koncentrace

Jedná se o vipassanu, jednu z nejstarších meditačních technik objevenou Buddhou, která ale zároveň nemá nic společného s náboženstvím. Jejím základním kamenem je sebepozorování, což je technika v dnešní době pro hodně z nás v dlouhodobém měřítku prakticky nepředstavitelná. Spočívá v prodlužujících se intervalech meditace v sedu, kdy se člověk koncentruje pouze na svůj dech. Aby měla vipassana nějaké účinky, je nutné se ji správně naučit a praktikovat ji intenzivně, což s mobilní aplikací nebo s kurzem jednou za týden jde velmi těžko. Společnost meditace vipassana proto pořádá prakticky po celém světě 10denní meditační kurzy, které jsou pro účastníky naprosto nezištné a slouží k tomu, aby člověk svůj životní rytmus s rytmem vipassany.

Nemluvit, nepsat, nenutit se

Ačkoli je režim na kurzech velmi přísný, nedokončí ho jen velmi malé procento účastníků. Podle zkušeností některých je však patrné, že mnohé stojí tato „nuda“ opravdu velké úsilí, díky čemuž pak také nepoznají opravdové benefity, které meditace přináší. Běžný den kurzu začíná v 6:30 snídaní, poté následovaný hodinu a půl dlouhou meditací a v 11 je oběd, který je také posledním jídlem dne. Možná ještě o něco náročnější než velmi skoupý jídelníček je však tichý režim. Samozřejmostí je, že s sebou účastníci nemají žádná elektronická zařízení ani psací potřeby, nesmí se ale bavit ani mezi sebou. To může být pro někoho vysvobozením, ale pro mnohé je to v informačně a sociálně přehlcené době ta opravdová výzva, kterou je třeba se naučit přijmout. 10denní kurz vipassany může znít radikálně, na druhou stranu mám pocit, že dokud je člověk součástí každodenního společenského a pracovního koloběhu, takové míry soustředění, sebeukázněnosti a klidu jen tak nedosáhne.Diskuze

Tomáš Osinek

Blog o všem co mě zajímá a rád se o to ve volném čase podělím psanou formou s ostatními.
Uvodní foto 1
Oblíbenost autora: -

O autorovi

Nezávislý pisatel.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

beach