beach

Mixxxerx

TÝDEN.CZ

21. 7. 2019
Rubrika: O penězích

Lifehacky: Jak jsem se naučil víc šetřit

Autor: Tomáš Osinek

29.12.2018 23:20

Během studia na výšce jsem se ze začátku hodně často ocital v situaci, kdy už jsem neměl skoro žádné peníze, ale do další výplaty bylo pořád ještě daleko. Pomalou změnou návyků jsem se naučil vybalancovat rozpočet tak, abych bez problémů přežil měsíc, a ještě mi něco zbylo. Co mi nejvíc pomohlo?

Chodit pěšky a jezdit na kole

Pokud máte to štěstí, že žijete v širším centru nebo na menším městě, pár stovek ušetříte už tím, že si přestanete platit MHD a místo toho budete chodit pěšky nebo jezdit na kole. V zimě je to sice o něco míň příjemné, pokud ale začnete na jaře, zvyknete si na to tak, že už vám bude připadat divné s tím přestat. Pohyb navíc a zdravější životní styl s tím jdou ruku v ruce, taková procházka z hospody umožní člověku rovnou trochu vystřízlivět, takže to nese i vedlejší pozitivní účinky.

Používat mobilní appku a stanovit si rozpočet

Důležité je udělat si čas a věnovat chvíli analýze vlastních útrat. Já jsem na to šel přes mobilní aplikaci. Na trhu je jich spousta, takže si stačí vybrat tu, která vám bude nejvíc vyhovovat, používat ji alespoň jeden měsíc v kuse a potom si všechno vyhodnotit. Dobrá aplikace vám vyhodí přehledné grafy, kde uvidíte, za co nejvíc utrácíte a kde by šlo ubrat. V návaznosti na výsledky si potom můžete stanovit měsíční rozpočet, který nesmíte překročit, a vědomě se korigovat.

Připravovat si jídlo předem a nakupovat s rozumem

Poměrně velkou část rozpočtu ukrojí jídlo a nákupy potravin. Když jsem poprvé viděl, kolik utrácím za jídlo venku, přišlo mi to příliš, takže jsem se rozhodl to změnit. Začal jsem si víc připravovat jídlo doma a nakupovat základní trvanlivé potraviny jako je rýže, luštěniny nebo těstoviny ve větším množství, které vydrží a zároveň je levnější. Všude si s sebou nosím vlastní pití, abych se vyhnul nakupování nestále nových lahví.

Sledování cen v obchodech

S tím také souvisí to, že více sleduji nabídky jednotlivých obchodů. Nesbírám zrovna letáky všech řetězců a nečtu si je před spaním, ale snažím se mít přehled o cenách v jednotlivých obchodech, takže se před větším nákupem alespoň podívám na KompasSlev, kde jsou všechny nabídky pohromadě, nebo sleduji akce na sociálních sítích.

 

Nové možnosti platby na eshopech

Když už ani šetření nepomáhá a vy si chcete koupit něco, na co aktuálně nemáte peníze, nabízí se ještě jedna možnost. Využít jedné ze služeb umožňující tzv. odloženou platbu. Doporučuji odloženou platbu MALL Pay. V praxi to znamená, že si koupíte zboží na jednom z partnerských e shopů a budete ho moci zaplatit později až do 14 dnů. Tato platba se hodí těm, kteří aktuálně nedisponují potřebnou hotovostí a čekají v blízké době na výplatu.” 
Tomáš Osinek

Blog o všem co mě zajímá a rád se o to ve volném čase podělím psanou formou s ostatními.
Uvodní foto 1
Oblíbenost autora: -

O autorovi

Nezávislý pisatel.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

beach